wtorek, 18 sierpnia 2015

Chomik dżungarski

Chomik dżungarski jest chomikiem karłowatym. Jest też często mylony z chomikiem chińskim - ma mniej więcej ten sam kształt, wielkość i charakterystyczną pręgę na grzbiecie. Chomik dżungarski posiada bardzo krótki ogonek. Prawie go nie widać, gdy chomik siedzi. Samiec osiąga długość ciała równą 11, natomiast samica do około 8 cm. Ciężar ciała wynosi 30-55 gramów. Chomiki dżungarskie żyją od 1,5 do 3 lat, a rosną przez całe życie. Jego nazwa pochodzi od rejonu ChinDżungarii, w którym został odkryty.
Występowanie
Na wolności zamieszkuje stepy i tundry Syberii Zachodniej na terenach Rosji i Kazachstanu. W poszukiwaniu pożywienia może wędrować na obrzeża lasów. W niesprzyjających warunkach zapada w sen zimowy (hibernację) lub sen letni (estywację).
Rozmnażanie
U chomików karłowatych ruja nie odbywa się zbyt wyraźnie. Powtarza się ona cyklicznie co 4-6 dni. Zaloty chomików karłowatych mają podobny przebieg jak u chomików syryjskich, lecz trwają krócej. Ciąża trwa 21 dni, a następnie rodzi się 4 do 7 młodych. Rozwój młodych przebiega bardzo podobnie jak u chomika syryjskiego.
13-dniowe chomiki

Odżywanie

Podobnie jak u większości chomików, żywią się głównie mieszanką ziarennasion i orzechów, uzupełniając dietę świeżymi warzywami i owocami oraz mięsemnabiałem i owadami (np. larwami mącznika młynarka). Chomikowi dżungarskiemu nie wolno podawać monosacharydów (cukrów prostych), ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę. Je również ślimaki, warzywa i owoce.

W domu
Chomiki dżungarskie są zwierzętami żyjącymi samotnie. Parek nie należy pod żadnym pozorem trzymać razem, wiąże się to z ogromnym stresem i skróceniem życia.
Gatunek ten powinien mieć zapewnioną klatkę, terrarium lub akwarium o powierzchni 80 na 50 cm i wysokości 50 cm. Aby dżungary miały możliwość swobodnego kopania, należy im zapewnić 8-10 cm ściółki. Kołowrotek powinien mieć minimum 20 cm średnicy. Chomik dżungarski potrzebuje dziennie minimalnie 30 minut wybiegu poza klatką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz